هرکسی که در یک شرکت یا اداره کار می کند از مشکلات پرینتر و دستگاه کپی مطلع است - فیلم «فضای اداره» برخی از این مشکلات را به نمایش گذاشته است.اگرچه انجام کار ساده­ ی کپی کلمات و تصاویر از یک صفحه به صفحه­ ی دیگر با ماشین کپی با سروصدای غیرقابل قبول برای کارمندان ادارات همراه است. برخی از رایج ترین مشکلات پرینتر و برخی نکات راه حل در ذیل فهرست شده اند.


1- گیرکردن کاغذ
گیرکردن کاغذ شایع ترین ایرادی است که در دستگاه کپی مواجه می شویم. دلایل وقوع از اندازه­ ی اشتباه کاغذ تا بارگذاری نادرست کاغذ قدیمی متفاوت هستند. این موضوعات سبب می­ شوند کپی کننده کاغذ را به‌ صورت نادرست بکشد که به گیر کردن منجر می­ شود و کپی یا چاپ را به تأخیر می­ اندازد. برطرف کردن این قبیل مسائل مستلزم آن است که کاغذ گیر کرده با دست جدا شود یا اندازه‌ی کاغذ مناسب دوباره بارگذاری شود یا تراز بندی کاغذ تصحیح ­شود.
paper-jam
بعلاوه، گرد و غباری که روی کاغذ می­ نشیند، باور کنید یا نه،  مکانیسم را مختل ­می­ کند و به گیرکردن کاغذ منجر می­ شود. زدودن متناوب گرد و غبار لاستیک‌ های گردان بهترین راه پیشگیری از این مشکل است و هرازگاهی گرد و غبار داخل دستگاه کپی را با جارو برقی تمیز کنید.2- خطوط روی کاغذاگر یک متن ساده و یا تصاویر را روی کاغذ کپی ­می­ کنید، اما کپی تمام شده حاوی خط­ خطی­ ها، خطوط یا بی­ شکل­ های دیگر باشد، ناامید نشوید. چندین منبع برای این مشکل بالقوه‌ی دستگاه کپی وجود دارند و عبارتند از:
bad-copy
  • مواد خارجی روی آیینه­ ها یا شیشه‌ اسکنر
  • سوء کارکرد واحد توسعه­ دهنده(یونیت دولوپر) یا درام  (صرفاً برای دستگاه‌های کپی چند کاره صدق ­می­ کند)
  • سوء کارکرد تیغه درام به خطوط بزرگ در پایین صفحه منجر می­ شود.
3- مشکل در فیوزینگاولین مشکل با برطرف کردن ممانعت ها و تمیزی آینه ها و شیشه‌ی اسکنر رفع ­می­ شود (کتابچه­ ی راهنمای دستورالعمل­ های تمیزی صحیح را مشاهده ­کنید). الباقی مسائل باید با جایگزینی قطعه برطرف شوند؛ این مسائل غالباً از طریق تماس با ارائه‌ دهنده‌ی خدمات عنوان ­می­ شوند.4- کارتریج یا تونرمسائل سوء کارکرد یا خالی یا کم بودن تونر رخ می دهد در دستگاه کپی. اگر تونر کم یا خالی شود، به‌ سادگی مشکل رفع می‌ شود. اگر مربوط به سوء کارکرد باشد، یک یا 2 مورد ذیل انجام می شوند:
  • یک کپی از کپی‌ های کیفیت پایین و کارتریج را به محل خرید و نسبت به تعویض آن درخواست دهید.
  • اکثریت دستگاه‌ های کپی به تونر مخصوص نیاز دارند؛ اگر کارتریج نا مناسبی را بکار برید، به کیفیت پرینت لطمه وارد می شود.
copier-cartridge-toner

5 - صفحات چروکهیچ عامل تخصصی در مورد صفحاتی که به ‌صورت چروک خورده از دستگاه بیرون می آیند، یافت نمی­ شود. کارمندان شما بجای یک گزارش تمام و کمال، با کاغذهایی  در جلسات حضور می­ یابند که ظاهراً از کوله‌ پشتی یک دانش آموز خارج شده اند.

wrinkled-paper

صفحات چروک ­خورده غالباً نتیجه­ کهنگی فید (خوراک) و خروج غلتک‌ ها است که سبب گیر کردن یا چسبندگی می ­شود. اما کهنگی سینی­ های کاغذ، رطوبت و مجموعه فیوز هم به چروک ­خوردن صفحات منجر می ­شوند. اگر بنا به هر دلیلی آسیب قابل توجهی به کاغذ وارد شود، می ­توانید قطعه را جایگزین کنید. کار تعمیر مجموعه فیوز و غلتک‌های خوراک را به تکنسین بسپارید.6- کپی‌ها بسیار روشن یا بسیار تیره هستند.اکثر مواقع، مسائل مربوط به صفحات کپی روشن و تیره نتیجه­ ی عدم توازن کنترل تراکم روی کپی کننده است. در صورتی‌ که تنظیمات قبلی سهواً تغییر کرده باشند، تصاویر بعدی کپی شده بسیار روشن یا بسیار تاریک هستند. در این صورت، تنظیم دوباره­ ی سطوح تراکم بهترین راه­ حل است.این امکان هم البته وجود دارد که عمر کاری درام به پایان رسیده است و یا تونر دستگاه بد است. برخی تونرهای بد کیفیت ، در حد و حدود کدهای سازنده نیستند و  به مسائل تراکم سبک منجر می­ شود. قطعات جایگزین باید خریداری و نصب ­شوند.7- نقاط روی صفحههمانطور که از نامش پیداست، این مشکل دستگاه کپی شامل یک سری نقاطی است که روی صفحه پدیدار می شوند. اگر تمرکز نقاط همیشه در یک محل است، مشکل احتمالاً ناشی از لکه یا گرد و غبار روی شیشه یا آیینه کپی است. این وضعیت با پاک کردن صحیح آیینه ها و شیشه برطرف می­ شود.نقاط گسترده روی کاغذ با آرایش تصادفی می­ تواند در اثر معیوب ­شدن درام باشد. با جایگزین کردن قطعه این مشکل برطرف می­ شود.